Bongo star Mbosso mourns his baby mama

Boss Martha (Instagram)

Popular bongo artist Mbosso is mourning the demise of his baby mama, identified as Boss Martha. She was an actress and comedienne in Tanzania and was a regular cast in the popular Cheka Tu standup comedy show in Tanzania.

According to reports, she died on Wednesday morning after a short illness.

Completely in denial, Mbosso took to social media saying that his companion had left too soon. According to him, Martha had only complained of a headache and thus the news of her passing hit him hard.

Battling with his emotions, the crooner camped on social media mourning her passing. In an emotional post shared on his Instagram page, the Wasafi signee disclosed that he had kept his relationship with Martha a top secret and only close family and a few friends new they had a child together.

Mbosso (Courtesy)

The hitmaker went ahead to confess his agreement with Martha that details of their relationship remain secret. Now confused, Mbosso wondered whether he should let the world in on their relationship now that Martha is more.

According to the Nadekezwa singer, they had an on-off love affair that lasted five years and they had a child together before they split. Even after their separation, the two maintained a close relationship as they co-parented their kid.

Here is Mbosso's post:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Licha ya Vipingamizi Vingi juu ya Mimi kuwa na Wewe takribani au ndani ya zaidi ya Miaka Mitano (5) iliyopita, hatukuacha kuonyeshana ni kiasi gani tulikuwa tunahitajiana sana kwenye Safari yetu ya maisha , Japo jitihada zetu hazikuweza kufanikisha Mimi na wewe Kuwa Pamoja .., ila mbegu tuliyoipanda vuno letu ulichagua Liwe siri baina yangu Mimi na wewe.., sikukubishia japo Mwazoni nilikukatalia kwa sababu 'najijua kifua cha Kuficha Siri sina..' , ila nikakuahidi sitadiriki kuitoa Popote na hata waliotuhisi tulikuwa tunawakatalia.., iwe Faragha au mbele ya hadhira tulitamka Sio Kweli, Hapana, Hakuna Kitu Kama hicho..' Hayo ndo yalikuwa Majibu Yetu.., "Sasa Umeondoka bila kunipa ruksa juu ya hili Je, niendelee kuitunza hii siri .., na Je, anavyoendelea Kukua akija kuniuliza na nikwambia Mama alisema uwe siri atanielewa Kweli ''.." ?.. Wallah Moyo wangu unauma Martha , hukupaswa kuondoka wakati huu, Mapema mno Dah ..!! "Nenda Martha Mwingi Furaha na Ucheshi , Hata Mama Kasema Leo Msiba..:, ' jana ulikuwa unatabasamu hadi ulipofumba Macho , "Innalillah Wainnailaih Raajuun " ..' Mwenyezi Mungu akupe Kauli thabiti inshaallah.., ' Lala salama Martha ???? #RIPMARTHA #LALASALAMAMARTHA

A post shared by Mbosso (@mbosso._) on


JOIN THE CONVERSATION


next