Vanessa Mdee speaks on breakup with Jux

Vanessa Mdee and Juma Jux (Photo: Courtesy)

Reports of Tanzanian RnB singer Vanessa Mdee and boyfriend Juma Jux’s split has made rounds on the internet for a couple of weeks now with neither of them confirming or denying the claims.

Speaking during an interview with Global Publishers, Vee Money, however touched on the breakup claims, stressing that she does not appreciate how intrusive people are when it comes to her personal life.

Hivi kwa nini watu wanapenda kufuatilia maisha ya watu jamani, halafu kitu ambacho huwa sipendi kabisa kukizungumza ni kuhusu hayo mambo, hebu tuzungumzie ishu za kazi basi, kwa sababu mimi na Jux hatuna tatizo lolote,” Vanessa said.

Split Rumors

Reports that Jux and Mdee were no longer seeing eye to eye cropped up a month ago after the Utaniua hitmaker posted a video on his Instagram page of a lady by the name Julitha singing along to his song Incase You Don’t Know featuring Kenyan musician Nyashinski.

The RnB singer captioned the video, “I see you @julitha.kabete  #incaseyoudontknow click the link in my bio to watch the Video.”

A move that saw Mdee respond to the singer's post with, “Your type.”

Reports that Jux and Mdee were no longer seeing eye to eye cropped up a month ago (Photo: Courtesy)

READ ALSO: Was Mimi Mars behind her elder sister Vanessa Mdee’s split with Jux?

Vanessa’s sister, Mimi Mars was at some point accused of being the reason the two split but she refuted the claims saying, “No, the two break up all the time. Why would I get in between the two? How can I be the cause? I have no say in their relationship. It doesn’t concern me at all. Those allegations are a hundred percent false.”

Dating

Vanessa Mdee and Juma jux have been in and out of their relationship for a few years now.

The couple did not shy from expressing their love to each other on social media or even during their music tours together and for this reason got branded, the ‘Tanzanian Power couple’.  

On one of Jux’s birthdays, Vanessa penned a heartfelt message to her man recalling their first days together and letting him know how important he was to her.

Tanzanian power couple (Photo: Courtesy)

“When we first met I was an upcoming songstress with a fast tongue and one hit song on the radio. You ... well you were pretty much the same. Your boy asked me if I would spit some bars on your song. I said no. Then walked into the studio and met you and instantly had a change of heart.

Fast forward to two years later, tumekuwa. You've got the biggest song in the country #Wivu and a multi-million-dollar brand #AfricanBoy and as for me well ... kitu kimoja hakijabadilika though. Kwako sisikii. Lol!

"Lakini hayo yoteee ni mifano tu ya jinsi gani ukiwa na mahusiano na mtu anayekujenga kifikra na vinginevyo maisha yako yanaweza kukaa sawa. Siwezi kueleza ni jinsi gani uwepo wako katika maisha yangu yamenibadilisha na kunikuza na kuniboresha. All things are God's design. Namuomba Mungu akuongoze and akupe maisha marefu sana sana sana.

"Maisha yenye mafanikio, afya bora na furaha tele. Una moyo wa kipekee sana tofauti na mtu yeyote ninayemfaham. Nasikitika kuwa mbali na wewe leo hii lakini unajua nikipata, umepata na tunazidi kwenda #Juu. Oh by the way kwa mashabiki wetu ngoma yetu ya kwanza ya pamoja inaitwa #Juu” she wrote.


JOIN THE CONVERSATION


next