Ommy Dimpoz grateful to Joho, fans as his recovery song soars

Joho and Dimpoz [Photo: Courtesy]

Tanzanian Bongo Fleva star Ommy Dimpoz has taken to social media to thank his legion of fans for the support they showed him on his road to recovery.

In a long post made on Instagram, Dimpoz expressed gratitude that his song Ni Wewe has garnered over 1 million views in just four days.

Dimpoz added that he did not expect Ni Wewe, a song based on the journey and tribulations he faced as he sought treatment, to make such an impact.

He reiterated that he is grateful to God for the far he has come and expressed hope that he will get even better.

“Thank you for the Love & Support 1 Mil viewers in 4 days kwangu ni wengi sanaaaa ukizingatia December yote ilinikuta Kitandani wala sikuwa na matarajio kama nitasimama tena pia stress na mawazo ukiona wasanii wenzako wako busy na msimu wa Sikukuu kuingiza chochote.Lakini nilimshukuru Mungu Maana yeye ndo Anayepanga na Sikuchoka kumuomba Naimani Afya yangu itaendelea kuimarika zaidi na Zaidi Inshaallaah,” wrote Dimpoz.

In the song, Dimpoz belted out what was going through his mind during his trying moment, and of note is Mombasa Governor Ali Hassan Joho who got a special mention from the artist at the intro, “Oooh nanananana...ooh yeah Sultan 001 Nah nah nah nah...oooh.”

According to Dimpoz, Governor Joho paid a huge role in his treatment by catering for his medical bills and other expenses abroad.

He also did not forget those who had written him off saying he will never sing again.

“Kuhusu my Steve Nyere, kama nilivyosema Mwanzo sina kinyongo na Wewe najua kama binadamu uliteleza na kuna kitu umejifunza na ningependa utambue bado nakuheshimu sana si unajua wewe ndo kiongozi wetu kwenye Mambo yetu yale sasa hivi Konseksheni Yangu kubwa ni Afya mkubwa mengine tusahau sawa?Halafu kuhusu hizi clip niache tu nipost maana zinachekesha halafu ntakuwa nawasapot wachekeshaji wenzako,” he added.

Steve Nyerere is a popular Tanzanian comedian.

Back to the song.

The second verse and chorus is deep…

“Oooh naona miujiza Siamini moyo ndo najiuliza, ni mimi? Walelo waliza Kwa dua zao wakasimama na mimi Nikawazaje? Ingekuwajeee? Maisha yangu na familia ningeondoka Nikawazaje? Ingekuwaje yeah yeah Shabiki zangu na ndoto zangu zingezimika…

“Nikawazaje? Ingekuwajeee? Maisha yangu na familia ningeondoka Nikawazaje? Ingekuwaje yeah yeah Shabiki zangu na ndoto zangu zingezimika,” sang Dimpoz.

Take a listen here...

 


JOIN THE CONVERSATION


next